Kamica nerkowa w ciąży? To bardzo prawdopodobne. Zwłaszcza kiedy w okresie ciąży dokucza nam silny ból w okolicach pleców. Dodatkowo ból może się pojawiać podczas oddawania moczu. Jeśli na przykład musimy co chwilę chodzić do toalety. Kamienie nerkowe wymagają interwencji lekarskiej. Najczęściej lekarz zaleca przyjmowanie nospy. Działa ona rozkurczowo. Przy kamicy nerkowej należy także przyjmować duże ilości wody. Kolka nerkowa, to ból, do którego dochodzi przez kamienie nerkowe. Kamienie nerkowe nie dają żadnych poważnych objawów. Zostaje wykryta podczas badania USG. Poprzez to badanie możemy stwierdzić, jaki to zastój, jaka jest jego wielkość. Kolka nerwowa w ciąży daje po sobie poznać po silnym bólu w okolicach pleców czy pachwin, Do tego może się pojawić gorączka oraz mdłości. W każdej sytuacji należy zwrócić się do lekarza.
Kamica nerkowa może być zagrożeniem w ciąży
Co jeśli w ciąży zachorujemy na kamicę nerkową? W przypadku każdej kobiety ciężarnej, należy pić dużo wody. Powinna ona zawierać jak najmniej wapnia. Aby załagodzić wszelkie bóle, należy zażywać środki przeciwbólowe oraz rozkurczowe. W innych przypadkach konieczna może być operacja. Gdy mamy do czynienie z małą ilością kamieni, specjalista może zalecić picie dużej ilości wody. Lecz woda ta powinna zawierać mało wapnia. W przypadku bólów zaleca się podawanie leków rozkurczowych oraz przeciwbólowych. Nieleczona kolka nerkowa może doprowadzić do naprawdę poważnych powikłań. W wyniku tego zaniedbania możemy doprowadzić do kamicy nerkowej, uszkodzenia nerek czy infekcji dróg moczowych. W kamicy fosforanowej należy ograniczyć spożywanie owoców, warzyw, a także mleka. W przypadku kamicy moczanowej, należy wykluczyć ze swojego jadłospisu tłuste ryby, orzechy czy herbatę. W kamicy szczawianowej nie należy spożywać szpinaku, szczawiu czy czekolady. Natomiast w kamicy wapniowej, należy zrezygnować z wapnia. Kolka nerkowa to nic innego jak objawy kamicy nerkowej. W wyniku tej choroby dochodzi do wytworzenia się złogów kamieni w nerkach. Kamienie nerkowe powstają na skutek zbyt dużej ilości substancji w moczu.
Jakie bóle daje kolka nerkowa?
Objawia się charakterystycznym bólem kolkowym brzucha. W przypadku kiedy kobieta jest w ciąży, kolka nerkowa może promieniować do kręgosłupa, narządów płciowych czy cewki moczowej. Objawami kamicy nerkowej mogą także być: nudności, poty, wymioty, gorączka, dreszcze. Jak ją odpowiednio leczyć? Chodzi tutaj przede wszystkim o prawidłowe nawodnienie organizmu. Odpoczywanie w łóżku, podawanie leków przeciwbólowych oraz rozkurzoczywych. A co w przypadku kiedy chcemy zajść w ciążę, a mamy kolkę nerkową? Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie najpierw wyleczenie schorzenia, a dopiero później należy się starać o dziecko. Można by się zastanawiać dlaczego kolka nerkowa w ciąży jest, aż tak groźna? Może tutaj dojść do różnego rodzaju powikłań. Wówczas może dojść do ostrego od miedniczkowego zapalenia nerek. Następnie to zapalenie nerek może skutkować porodem przedwczesnym czy też wrodzonej wady u dziecka. Natomiast kolkowe bóle w czasie trwania ciąży, powinny być powodem do natychmiastowej wizyty u specjalisty. U niektórych osób kolka nerkowa może się pojawiać tylko raz w życiu, a u niektórych kilka razy w ciągu życia. Dlatego właśnie tak ważna jest profilaktyka. Dodatkowo stały nadzór ginekologa i sprawdzanie rozwoju płodu na badaniu USG.
Kamica nerkowa może stanowić poważne zakażenie dla nas, a w szczególności dla naszego płodu. Dlatego właśnie najpierw jeszcze przed zajściem w ciążę wykonać specjalistyczne badania, w celu potwierdzenia o brakiem schorzeń czy chorób. To nie tylko odpowiedzialność, ale zdrowy rozsądek, który powinien przez nas przemawiać. Każdy przyszły rodzic powinien sie wykazywać odpowiedzialnością. Dlatego jeszcze przed staraniem o dziecko, zbadajmy się, wykluczmy podstawowe choroby oraz schorzenia. Natomiast kiedy pojawi się na przykład kamica nerkowa w czasie trwania ciąży, po prostu ją bezpiecznie leczmy.