Dziecko wymiotuje z bardzo różnych powodów. Wymioty mogą pojawić się po posiłku, co wiąże się często z przejedzeniem dziecka, jeżeli jednak pojawiają się notorycznie wówczas przyczyna może być bardzo różna. Jedną z częstszych przyczyn wymiotów jest infekcja bakteryjna lub wirusowa, a więc tzw. grypa żołądkowa. Wówczas oprócz wymiotów pojawi się zazwyczaj także biegunka, brak apetytu oraz podwyższona temperatura. Wymioty powinny w tym przypadku ustąpić po 12 – 24 godzinach.
Inną przyczyną może być refluks żołądkowo – przełykowy, będący bardzo powszechną przypadłością u małych dzieci. Objawia się to pojawieniem się wymiotów tuż po spożyciu posiłku.
Dziecko wymiotuje również na skutek zatkanego nosa lub też infekcji dróg oddechowych. Wymioty mogą pojawiać się na skutek kaszlu. Często przyczyną wymiotowania jest alergia lub też infekcja ucha. Dziecko wymiotuje również podczas zapalenia płuc, opon mózgowych, wyrostka robaczkowego.
Bardzo poważną sprawą związaną z wymiotami jest odwodnienie dziecka. Charakteryzuje się to utratą cennych płynów dla organizmu. Aby temu zapobiec należy podawać dziecku roztwór elektrolitowy, jednak nie w czasie gdy dziecko jeszcze wciąż wymiotuje. Należy odczekać pół godziny od ustania wymiotów i wówczas podawać dziecku płyn, mniej więcej co 10 minut przez kilka godzin. W przypadku odwodnienia dobrze jest również podawać dziecku rosół lub wodę. Natomiast nie zaleca się podawania owocowych soków, które mogą jedynie pogorszyć dolegliwości.
Wymioty mogą być spowodowane często czymś poważniejszym niż zwykła, krótkotrwała infekcja. Jeżeli dziecko wymiotuje przez więcej niż 24 godziny wówczas należy koniecznie, niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Jeżeli występują ponadto oznaki odwodnienia, mniejsza częstotliwość oddawania moczu, jeżeli dziecko posiada wysuszone usta i jamę ustną, płacze bez łez lub jest ogólnie apatyczne wówczas również konieczny jest kontakt z lekarzem pediatrą. Bardzo groźnym objawem jest pojawienie się krwi w wymiotach, a także zażółcenie białek oczu, co może wskazywać na pojawienie się żółtaczki.
Dziecko koniecznie powinno być przewiezione na izbę przyjęć jeżeli oprócz wymiotów narzeka na bardzo silny ból brzucha, co może wskazywać na niedrożność jelita bądź też innej choroby, która wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem i jego interwencji. Jeżeli wymioty pojawiły się po uderzeniu w głowę lub upadku dziecka wówczas może to wskazywać na wstrząs mózgu. Z kolei jeżeli w wymiocinach da się zauważyć żółć bądź też krew, która przypomina ciemnobrązowe fusy konieczne jest pobranie przez lekarza próbki wymiocin i dokładne ich przebadanie. W przypadku, gdy dziecko jest bardzo nerwowe lub też wprost przeciwnie – bardzo apatyczne – i przy tym wciąż wymiotuje oraz jego kark jest usztywniony – to może być objaw zapalenia opon mózgowych.
To, że dziecko wymiotuje nie musi być objawem ciężkiej i niebezpiecznej choroby. Żołądek dziecka jest zwykle dość delikatny, w związku z czym wymioty mogą być objawem zjedzenia czegoś co mu po prostu szkodzi.