Zatrucie pokarmowe, infekcje i choroba lokomocyjna mogą powodować wymioty. Przeczytaj więcej o przyczynach i poznaj odpowiednie metody, aby je powstrzymać.
Co powoduje wymioty?
Wymioty pojawiają się, gdy zawartość żołądka gwałtownie lub z użyciem siły zostaje wydalona lub opróżniona przez usta. Odbywa się to poprzez nagłe skurcze mięśni brzucha.
W przypadku niemowląt, ulewanie podczas posiłków i między posiłkami jest normalne, ale jeśli dziecko zwraca posiłki kilka razy dziennie, może nie zyskiwać na wadze. Jeśli podejrzewasz, że niemowle wymiotuje zbyt często lub cierpi z tego powodu, skonsultuj się z lekarzem. Zbyt częste wymioty mogą prowadzić do refluksu przełyku, stanu, w którym kwas żołądkowy podrażnia przełyk i wymaga leczenia. Inną poważną przyczyną wymiotów u niemowląt jest zwężenie odźwiernika, które prowadzi do silnych wymiotów u niemowląt w wieku poniżej 2 miesięcy. Jest to spowodowane zablokowaniem lub zwężeniem otworu między żołądkiem a jelitami. Bez leczenia blokada może prowadzić do ciężkiego odwodnienia i utraty wagi. Jest to bardzo poważny stan. Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko ma zwężenie odźwiernika, natychmiast skontaktuj się z lekarzem, ponieważ leczenie zwykle wymaga operacji.
Dzieci, które nagle zaczynają wymiotować, zwykle chorują na zapalenie żołądka i jelit, infekcję spowodowane wirusem lub bakterią. Infekcje wirusowe są zwykle łagodniejsze i mogą być związane z objawami układu oddechowego (ból gardła, przekrwienie lub ból ucha), ale infekcje bakteryjne są zwykle cięższe i mogą powodować biegunkę zawierającą krew. Biegunka występująca podczas lub po podróży do obcego kraju jest często wywoływana przez bakterie. Oprócz biegunki, dzieci z zapaleniem żołądka i jelit mogą również mieć gorączkę. Większość przypadków zapalenia żołądka i jelit nie wymaga szczególnego leczenia, a stan dziecka poprawi się po kilku dniach.
Podstawowe leczenie wymiotów
Upewnij się, że Twoje dziecko pije wystarczającą ilość płynów, szczególnie jeśli ma również biegunkę. Jest to niezbędne, aby zapobiec odwodnieniu i zastąpić płyny, sole i kalorie, które dziecko traci podczas wymiotów. Zacznij podawać płyny, nawet jeśli dziecko ma mdłości. Jeśli Twoje dziecko właśnie wymiotowało, poczekaj 30 do 60 minut przed podaniem płynów, a następnie zacznij od niewielkich ilości.
Unikaj karmienia dziecka pokarmem stałym przez pierwsze 24 godziny po rozpoczęciu wymiotów. Zamiast tego podawaj mu płyn w małych, częstych dawkach (co 5 minut) łyżeczką lub butelką. Możesz również podać dziecku na kostki lodu do ssania. Starsze dziecko może pić napoje przez słomkę.
Dzieci karmione piersią powinny nadal otrzymywać mleko matki, ale powinny być karmione częściej niż zwykle (co 1-2 godziny) i otrzymywać mniejsze dawki (od 5 do 10 minut na raz). Niemowlęta, które stosowały formułę, mogą nadal ją otrzymywać.
Jeśli Twoje dziecko wykazuje objawy odwodnienia, dziecko skarży się na silny ból brzucha, wymioty wystąpiły po jakimś urazie lub nawet gdy po prostu masz wątpliwości i boisz się, że coś może być nie tak koniecznie skontaktuj się z lekarzem.