Temperatura niemowlaka – jak mierzyć i ile powinna wynosić?

Temperatura ciała każdego dorosłego człowieka powinna utrzymywać się mniej więcej na poziomie 36,6 stopni Celsjusza. Jeśli jej wartość przekroczy 38 stopni, mówimy już o gorączce. W przypadku maleńkich dzieci jest jednak nieco inaczej. Temperatura niemowlaka rządzi się zupełnie innymi prawami z uwagi na to, że u kilkumiesięcznego bobasa nie nastąpił jeszcze pełen rozwój termoregulacji. Wielu rodziców zauważyło zapewne, że ciało dziecka raz wydaje się cieplejsze, zaś innym razem – np. we wczesnych godzinach rannych – nieco chłodniejsze. Nie powinno być to powodem do niepokoju. Temperatura niemowlaka może wahać się w ciągu doby i jest to zupełnie naturalne zjawisko. Oczywiście trzeba zachować także zdrowy rozsądek, mając na uwadze pewne granice. Warto wiedzieć więc, jakie wartości uznawane są za prawidłowe, by nie przegapić momentu, gdy temperatura niemowlaka stanie się na tyle wysoka, że świadczyć będzie o gorączce, która pojawiła się np. w wyniku choroby czy bolesnego ząbkowania.

Temperatura niemowlaka może być mierzona na kilka sposobów. Najpopularniejsze jest oczywiście wykonywanie pomiaru w odbycie, choć często robi się to również w uchu lub na czole. Zdecydowanie niewskazane jest mierzenie pod pachą lub w ustach, ponieważ u tak maleńkich dzieci może to dawać nieprawdziwy wynik. Wiele zależy oczywiście od rodzaju termometru, który stosujemy. W ostatnich latach ogromnym uznaniem cieszą się modele elektroniczne oraz cyfrowe, przykładane do ucha lub czoła, dzięki czemu pomiar trwa niezwykle krótko (dosłownie chwilę), nie męczy dziecka i jest dość precyzyjny. Z kolei paskowe termometry, które przykłada się do czoła, uznawane są za zupełnie niedokładne. Dzięki nim możemy ewentualnie zorientować się, czy maluch nie ma wysokiej gorączki, jednak bardzo precyzyjnej wartości raczej za pomocą takich akcesoriów nie poznamy.

Ile więc powinna wynosić temperatura niemowlaka? Ogólna, prawidłowa wartość waha się w przypadku takich maluchów między 36 a 38 stopni Celsjusza, przy czym wszystko zależne jest właśnie od miejsca dokonywania pomiarów. Jeśli jest to odbyt, wówczas nie trzeba niepokoić się, widząc na wyświetlaczu 38,5 stopni, ponieważ w miejscu tym odejmuje się ok. 0,5 stopnia. Podobnie jest z uchem – tu również, aby poznać rzeczywistą temperaturę, trzeba od uzyskanego wyniku odjąć pięć kresek. Należy jednak pamiętać o pewnej istotnej kwestii – w przypadku, gdy dziecko cierpi właśnie na zapalenie ucha, mierzenie mu temperatury w tym miejscu za pomocą elektronicznych czy cyfrowych urządzeń nie jest odpowiednie. Koniecznie trzeba mieć na uwadze również porę i moment dokonywania pomiarów. Temperatura niemowlaka jest zmienna – wieczorem może lekko wzrosnąć, za to rano być nieco niższa. Dziecko podczas mierzenia powinno być zawsze spokojne. Gdy płacze, denerwuje się, poci, jest w trakcie aktywnej zabawy lub posiłku, wówczas należy wstrzymać się co najmniej 10 minut i dopiero potem skontrolować ciepłotę jego ciała. Mierzona w nieodpowiedniej chwili temperatura niemowlaka prawdopodobnie da nam zawyżony wynik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here