Śrutownik do zboża

Śrutownik do zboża to bardzo ważny element wyposażenia, który powinien znaleźć się w każdym gospodarstwie rolnym, w którym niezbędne są pasze dla zwierząt. Pomaga w ich rozdrabnianiu i jest urządzeniem usprawniającym oraz przyspieszającym pracę. Jeśli więc i ty zamierzasz wybrać dla siebie jeden, zobacz, co możemy ci o nim opowiedzieć.

Do czego służy śrutownik do zboża?

Śrutownik do zboża, inaczej rozdrabniacz, to urządzenie, które jest niezbędne do przygotowywania paszy dla zwierząt. Może służyć do celów własnych – czyli po prostu do przygotowywania odpowiedniej paszy dla zwierząt gospodarskich, znajdujących się w obrębie danej hodowli, lub też do celów komercyjnych – do sprzedaży pasz na większą skalę.

Śrutownik pozwala jednocześnie na kontrolę jakości paszy, jaką karmimy nasze zwierzęta. Dzięki temu idealnie sprawdza się również w hodowlach ekologicznych, nastawionych na produkcję wyłącznie wysokiej jakości żywności.

Jakie śrutowniki do zboża możemy wyróżnić?

Śrutowniki do zboża możemy podzielić na kilka rodzajów w zależności od tego, w jaki sposób pracują i do jakich ziaren są przeznaczone.

Podstawowym rodzajem rozdrabniaczy są śrutowniki tarczowe, które sprawdzają się w przypadku wszystkich rodzajów zboża. Posiadają możliwość regulacji rozdrobnienia ziarna, dzięki czemu mogą być z powodzeniem stosowane do przygotowywania paszy dla każdego gatunku zwierząt. Podstawę ich działania stanowią dwie tarcze, które mogą być wykonane z żeliwa lub stali. Na ich powierzchniach następuje rozdrabnianie ziarna na skutek jego ścierania i ścinania. Idealny do małych gospodarstw, nastawionych na produkcję własną.

Drugim popularnym rodzajem śrutownika jest rozdrabniacz bijakowy ssąco-tłoczący, który dedykowany jest do rozdrabniania ziaren zbóż i kukurydzy. Pracuje dzięki zderzeniom zboża z bijakami. Zboże jest wtłaczane do komory rozdrabniającej za pomocą ssania, powstającego na skutek pracy specjalnie przygotowanego wentylatora. To on służy do pobierania substratu i może powodować zaciąganie zboża bezpośrednio z pryzmy albo silosu. Wentylator odpowiada także za wyrzut śruty. W efekcie praca na tego typu urządzeniu jest bardzo szybka, wygodna i wydajna (nawet do 3000 kg/h w przypadku najbardziej rozbudowanych rozdrabniaczy).

Ostatni ważny rodzaj śrutownika do zbóż to śrutownik bijakowy zasypowy, który podobnie jak rozdrabniacz ssąco-tłoczący nadaje się do kukurydzy i różnych rodzajów zboża. Posiada jeszcze większą wydajność, która osiąga nawet 1 T/h przy zastosowaniu takich samych rodzajów silników, jak w przypadku śrutowników ssąco-tłoczących. Tego typu urządzenia posiadają własne zbiorniki zasypowe i bardzo dokładnie rozdrabniają paszę. Ich wydajność, możliwości przerobowe i efektywność w pozyskiwaniu pokarmu sprawiają, że są idealne w produkcjach wielkogabarytowych, nastawionych na handel wysokiej jakości paszą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here