Przedpłatowe liczniki energii elektrycznej stają się coraz bardziej popularne. Jednocześnie budzą wiele pytań. Postaramy się dziś rozprawić z najczęściej pojawiającymi się zagadnieniami na ten temat.
Kto oferuje przedpłatowe liczniki prądu?
Przedpłatowe liczniki prądu oferuje w tej chwili Tauron, Energa, Enea oraz PGE. Dostawcy ci działają w różnych rejonach Polski, więc większość klientów znajduje się w zasięgu przynajmniej jednego z operatorów umożliwiających takie doładowanie energii elektrycznej.
Na czym polega prąd na kartę?
Prąd na kartę działa podobnie jak telefon na kartę. Jeśli zainstalowany został odpowiedni licznik, można go zasilać poprzez zakupione karty przedpłatowe. Na kartach znajdują się kody numeryczne, które należy przepisać, aby doładować licznik. Następnie możemy korzystać z energii elektrycznej o równowartości zakupionego doładowania. Podstawowa różnica między tym sposobem rozliczania a tradycyjnym polega na tym, że gdy idzie o prąd na kartę, płatności dokonujemy przed wykorzystaniem energii, a nie po.
Gdzie można nabyć doładowanie energii elektrycznej?
Kartę doładowującą przedpłatowy licznik prądu można kupić u dostawcy, w jednym z biur obsługi klienta. Można też kupić ją w partnerskich punktach sprzedaży, czyli w dużych sieciach sklepów, supermarketach czy na stacjach benzynowych. Każdy dostawca podpisuje inne umowy partnerskie, ale też każdy informuje o tym, gdzie można kupić karty doładowujące.
Czy przedpłatowy licznik prądu można doładować przez internet?
Tak, tego typu liczniki można doładować przez internet. Szczegóły przebiegu doładowania online mogą się różnić u różnych dostawców, jednak oferują oni taką możliwość. Do doładowania licznika przez internet potrzebny będzie indywidualny numer klienta.
Czy instalacja licznika przedpłatowego jest płatna?
Tak, licznik przedpłatowy nie jest standardowym sposobem rozliczania się z dostawcą, zatem za jego instalację trzeba zapłacić. Koszt instalacji takiego licznika zależny jest od tego, czy licznik jest jedno- czy trójfazowy oraz od cennika danego dostawcy. Jest to koszt jednorazowy i wynosi od 350 do 800 złotych.
Czy liczniki przedpłatowe pozwalają na zużywanie energii „na kredyt”?
Tak, większość liczników przedpłatowych ma taką możliwość. Oznacza to, że jeśli wyczerpiesz środki zgromadzone na liczniku, prąd nie zostanie momentalnie odcięty, a nowe doładowanie w pierwszej kolejności pokryje deficyt na liczniku. Oczywiście taki kredyt jest ograniczony do pewnej kwoty i doładowania należy dokonać niezwłocznie.
W jakich sytuacjach najbardziej sprawdza się prąd na kartę?
To rozwiązanie bardzo cenione wśród właścicieli mieszkań przeznaczonych na wynajem. Daje im pewność, że najemca nie będzie zalegał z zapłatą rachunków za prąd. Popularne jest też wśród właścicieli domków letniskowych i innych obiektów sezonowych, którzy w ten prosty sposób mogą oferować rozliczenie prądu swoim gościom. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zwolennicy metody prepaid, chcący mieć większą kontrolę nad swoimi wydatkami, zainstalowali liczniki przedpłatowe w swoich prywatnych mieszkaniach.