Podobno znany był on już w Starożytnym Egipcie, a jego dobroczynne właściwości wychwalał sam Mahatma Gandhi. Jego główny składnik można określić mianem naszego polskiego, rodzimego „super-food”, a dzięki swojemu unikalnemu składowi uważany jest za jeden z najzdrowszych olejów roślinnych. Olej lniany, bo o nim tu mowa, ma nie tylko korzystny wpływ na funkcjonowanie układu krążenia, ale także m.in. wzmacnia i nawilża włosy oraz pielęgnuje skórę. To jednak tylko niektóre z jego właściwości…Sprawdźmy więc skąd wzięła się jego popularność i dlaczego warto włączyć go do codziennej diety! Kupisz go bezpośrednio od producenta – np. tu https://niwki.pl/kategoria-produktu/oleje/
Olej lniany – pochodzenie i powstawanie
Jak sama nazwa wskazuje, głównym składnikiem oleju lnianego są oczywiście dojrzałe nasiona lnu o brązowej barwie. Kolor nasion, które wykorzystywane są do jego produkcji jest nadzwyczaj istotny, ponieważ im czystsze jest siemię, tym finalny produkt w postaci oleju lnianego jest zdrowszy i smaczniejszy.
Z uwagi na fakt, że nasiona lnu charakteryzują się ponad 45% zawartością tłuszczu (w tym przede wszystkim nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz omega-6, które odpowiedzialne są m.in. za obniżenie złego cholesterolu), aby nie utracić jego cennych wartości, olej lniany otrzymywany jest poprzez tłoczenie na zimno w temperaturze nie przekraczającej 50 stopni Celsjusza. Dzięki utrzymaniu odpowiedniej temperatury olej lniany może pochwalić się doskonały bilansem kwasów tłuszczowych, które niezbędne są człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania, a których ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować.
Właściwości oleju lnianego
Kochają go wszyscy – od osób zmagających się z wysokim cholesterolem, przez kucharzy, aż po kosmetologów! Jego różnorodne właściwości i możliwe zastosowanie sprawiają, że zdecydowanie wysuwa się on na prowadzenie wśród innych olejów tłoczonych na zimno. Szczegółowy skład oleju lnianego mówi sam za siebie – zdecydowanie warto w niego zainwestować!
Olej lniany składa się w:
- 60% z nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3;
- 30% z połączenia nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-9;
- 10% z nasyconych kwasów tłuszczowych;
Zastosowanie oleju lnianego
W efekcie otrzymujemy w 100% naturalny produkt, który m.in.:
- poprawia samopoczucie,
- wpływa na prawidłowe funkcjonowanie skóry,
- wspiera układ nerwowy,
- przyspiesza gojenie się ran,
- poprawia pasaż jelitowy,
- zwalcza stany zapalne,
- wzmacnia włosy,
- ma korzystne działanie dla czworonogów,
- chroni wyroby skórzane,
- może być stosowany jako impregnat do drewna (!!).
Możesz dodawać go do sałatek, past, sosów, gotowanych jarzyn i innych potraw, jednak zapomnij o nie zaleca się stosowania go do smażenia potraw! Swój olej lniany kupisz w dobrej olejarni. Za przykład posłużyć może Olejarnia Niwki.