Podróżowanie wpisane jest w ludzką naturę. Przemieszczamy się od pradziejów. Początkowo w poszukiwaniu pożywienia i lepszych warunków życia, później także w ramach rekreacji i możliwości poznania nowych miejsc.
Współcześnie trudno wyobrazić sobie życie bez podróży. Tych krótkich, które czasem trudno podróżami nazwać, raczej przemieszczaniem się z punktu A do punktu B (do pracy, do sklepu, do szkoły, do lekarza, do znajomych) i tych całkiem dalekich w ramach wypoczynku urlopowego czy weekendowego.
Większość Polaków ciągle preferuje przemieszczanie się własnym samochodem, lekceważąc i nie doceniając alternatywnych środków komunikacji.
Gdy planujemy podróż z dzieckiem, warto zastanowić się nad wyborem transportu. Jeśli decydujemy się na samochód, musimy pamiętać, że małe dziecko w samochodzie przewozimy w foteliku, później, do osiągnięcia wzrostu 150 cm na specjalnych podkładkach i obowiązkowo zapięte pasami.
Fotelik to jednak nie wszystko. W czasie długiej podróży dziecko w samochodzie się nudzi. Trzeba mu więc zapełnić sporo odpowiednich atrakcji.
Pomysłów na kreatywne spędzenie czasu w samochodzie jest mnóstwo. Można skorzystać z szerokiej oferty gier podróżnych. Sprawdzą się plansze z magnetycznymi pionkami, karty, zabawa w skojarzenia. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w książki dla dzieci i czasopisma typu Świerszczyk, Miś. Ich wybór na rynku jest przeogromny. Czas w samochodzie można spędzić czytając dziecku, omawiając ilustracje i rozwiązując łamigłówki. Jeśli zabierzemy ze sobą atlas Polski lub książkę o podobnej tematyce, możemy z dzieckiem porozmawiać o mijanych miejscach, pokazać je na mapie, omówić zabytki i ciekawostki. Podróż minie szybko, a dziecko będzie bogatsze o konkretną wiedzę.
Przyda się także wybór słuchowisk dla dzieci, wybór bajek w formacie mp3 zda się nieograniczonym. Maluch z pewnością z przyjemnością posłucha ulubionego utworu.
Można też pójść na łatwiznę i skorzystać z gier komputerowych oraz filmów dla dzieci.
Dziecko w samochodzie musi mieć też zapewniony dostęp do picia (najlepsza będzie woda niegazowana) oraz lekkostrawnego posiłku. Jeśli jazda samochodem trwa kilka godzin nie wolno zapominać o przerwach i możliwości wyjścia z samochodu, dla zmiany pozycji ciała. Wybierając miejsce postojowe pamiętajmy, by było ono przede wszystkim bezpieczne i przyjazne dziecku! Parking przy stacji paliw może nie być tu najlepszym wyborem. Obecnie przy drogach szybkiego ruchu coraz częściej można spotkać MOP-y z placami ogrodzonymi placami zabaw i czystymi toaletami. To najlepsza z możliwych opcji postojowych.
Część podróżnych źle znosi jazdę samochodem. Jeśli nasze dziecko należy do tej grupy, konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednie medykamenty. O najlepszy środek warto zapytać w aptece, można też przygotować domowe mikstury na bazie imbiru, cytryny lub mięty.
W skrajnych wypadkach lepiej zrezygnować z samochodu na rzecz kolei. Choć nadal narzekamy na ilość pociągów i jakość obsługi pasażerów, to jednak podróż pociągiem staje się coraz bardziej komfortowa.