W dzisiejszym świecie coraz więcej osób przywiązuje dużą wagę do swojego stanu zdrowia. Powstaje coraz więcej wynalazków, a co za tym idzie, także i leków oraz suplementów. Naukowcy wymyślają coraz nowsze substancje, aby móc pomagać ludziom w potrzebie. Jedną z dolegliwości, którą interesuje się ostatnio branża medyczna, są żylaki kończyn dolnych. Poznajmy ją bliżej.
Rodzaje żylaków kończyn dolnych
Żylaki kończyn dolnych to rodzaj żylaków workowatych bądź wrzecionowatych poszerzeń żył powierzchownych, z towarzyszącym ich wydłużeniem oraz bardzo charakterystycznym poskręcaniem. Występują one zdecydowanie częściej u kobiet, aniżeli u mężczyzn, najczęściej po czterdziestym roku życia. Istnieją różne rodzaje żylaków. Żylaki pierwotne są spowodowane niedoborem tkanki sprężystej w ścianach naczyń żylnych, co powoduje, że zmniejsza się ich odporność na rozciąganie. Do czynników powodujących powstawanie żylaków należy zastój żylny, który najczęściej występuje podczas długiego stania. Można temu zapobiegać nosząc elastyczne pończochy, czy gimnastykując kończyny. Marsz oraz regularne ćwiczenia zapobiegają tworzeniu się żylaków ponieważ ułatwiają odpływ krwi. Kolejną odmianą są żylaki wtórne, których powstanie zaczyna się na skutek zwiększonego przepływu krwi spowodowanego niedrożnością żył głębokich, która z kolei jest następstwem przebytej zakrzepicy. Inną grupą są żylaki o rzadkiej etiologii, które są spowodowane nabytymi bądź wrodzonymi przetokami tętniczo – żylnymi,
Niewydolność krążenia – objawy
Dolegliwości związane z niewydolnością żył rozwijają się niezbyt szybko, ale nie bezobjawowo. Do początkowych objawów żylaków kończyn dolnych należą:
– drętwienie i mrowienie nóg,
– obrzmienie kończyny,
– nieprzyjemne odczucie związane z ciężkością nóg,
– zespół niespokojnych nóg,
– bolesne kurcze łydek pojawiające się szczególnie nocą.
W miarę rozwoju zmian spowodowanych żylakami kończyn dolnych, pojawia się ból, który nasila się w ciągu dnia. Może wystąpić również bolesność podczas zwykłego chodzenia, która świadczy o niedrożności żył głębokich. Warto oglądać regularnie swoje nogi, aby na bieżącą móc reagować na nieprzyjemne zmiany. Osoba cierpiąca na niewydolność krążenia może zauważyć poszerzone żyłki śródskórne, czy drobne żyłki miotełkowate.