Mimo że najbardziej popularnymi lodówkami w naszym kraju są modele wolnostojące to jednak coraz częściej można spotkać się z lodówkami pod zabudowę. Po lodówkę do zabudowy zwykle sięgamy ze względów czysto praktycznych, gdy okazuje się, że to właśnie model pod zabudowę najlepiej wpisze się w układ pomieszczenia.
Lodówki pod zabudowę
Lodówki pod zabudowę można łatwo wpasować do wymagającego układu mebli: gdy ciąg szafek kuchennych ma niestandardowe wymiary i nie ma już miejsca na dodatkowy sprzęt w postaci lodówki, wtedy model przeznaczony do zabudowy wydaje się idealny. Dodatkowo, po lodówki pod zabudowę sięgamy, gdy nie pasuje nam nieco surowy wygląd tradycyjnych modeli. Metaliczny pobłysk nie pasuje na przykład do kuchni w stylu rustykalnym, shabby chic, czy do aranżacji w stylu prowansalskim. Specjalne zestawy do zabudowy dają możliwość całkowitego wyeliminowania lodówki z widoku.
Lodówki do zabudowy mają wbudowany mechanizm pozwalający przymocować drzwiczki sprzętu do szafek kuchennych. Taka jest na przykład coraz bardziej popularna w ostatnich czasach lodówka Samsung BRB260035WW, wyposażona w funkcję błyskawicznego zamrażania. Opcja ta pozwala okresowo przyspieszyć prędkość zamrażania produktów, co jest bardzo pomocne wtedy, gdy temperatura na zewnątrz podnosi się lub gdy rodzaj potrawy wymaga szybkiego przejścia w zamrożenie. Lodówka ta wyposażona jest w specjalny, metalowy panel, którego zadaniem jest powstrzymanie od uciekania ciepła przez tylne ścianki. Więcej na stronie: https://www.oleole.pl/lodowki-do-zabudowy.bhtml.
Lodówki wolnostojące
Zdarza się jednak, że to właśnie lodówki wolnostojące grają pierwsze skrzypce w aranżacjach. Tak jest w wypadkach, gdy mamy do czynienia z modelami ozdobnymi, wpisującymi się w styl konkretnej aranżacji. Na przykład, w ostatnich latach modne stały się lodówki kolorowe, o obłych kształtach, stylizowane na lata 60-te, znane nam z amerykańskich filmów. Również w przypadku, gdy urządzamy kuchnię nowoczesną, taka wolnostojąca elegancka lodówka może grać na korzyść stylizacji, podkreślając jej elegancki sznyt.
Lodówki wolnostojące są zwykle większe od modeli projektowanych pod zabudowę. Można też ustawić je w dowolnym miejscu w kuchni (o ile lokalizacja będzie oddalona od kaloryferów, pieców i od kuchenki gazowej, czy kominka. Nie bez znaczenia jest również fakt, że najnowocześniejsze modele są wyposażone w wyświetlacze, a także w maszyny do robienia lodów. Tego nie znajdziemy przy modelach przeznaczonych do zabudowy.
Szukamy najlepszego modelu lodówki wolnostojącej
Przykładowo, model LG GSJ961PZBZ, czyli dwudrzwiowa lodówka wyposażona w zamrażalkę, z maszyną do robienia lodów. To sprzęt niesamowicie cichy (generuje max. 39 decybeli), wyposażony w funkcję samodzielnego wentylowania i skraplania powietrza. Dzięki panelowi sterowania zawieszonemu na froncie, daje możliwość bardzo sprawnego regulowania temperatury oraz innych funkcji w lodówce. Ciekawostką jest połączenie sprzętu z dedykowaną aplikacją, która pozwala diagnozować usterki w lodowce: jeśli chcemy sprawdzić jakość działania sprzętu, wystarczy zbliżyć telefon do drzwiczek, a następnie wysłać informacje do serwisu.
Lodówka wolnostojąca nie może być zabudowywana
Na koniec pamiętajmy: jeśli chcemy mieć lodówkę zabudowaną, musimy kupić sobie model dedykowany właśnie do takich rozwiązań. W zadnym wypadku nie można zabudowywać lodówki wolnostojącej szafkami kuchennymi ani w żaden inny sposób zamykać jej w meblach. W takim położeniu nie będzie funkcjonowała dobrze, a w skrajnej postaci może dojść do jej awarii.
*Artykuł opracowany na podstawie przeglądu modeli: https://www.oleole.pl/lodowki.bhtml