Kubeczki menstruacyjne zyskują coraz więcej zwolenniczek, choć jeszcze kilka lat temu, gdy zostały świeżo wprowadzone do sprzedaży, sporo kobiet było nastawionych do nich bardzo sceptycznie. W końcu trochę nieprawdopodobne mogło wydawać się, że taki mały kubeczek będzie wygodny w noszeniu, higieniczny, że nic nie przecieknie. Jednak dostępne kubeczki pokazują, że ich użytkowanie może być w pełni komfortowe i nie uzasadnia żadnych z najczęstszych obaw.
Czy to naprawdę tak ekologiczne rozwiązanie?
Producenci mówią, że jedną z niezaprzeczalnych zalet takiego kubeczka jest oczywiście ekologiczność. Kubeczki menstrtuacyjne wykonane są z najlepszej jakości materiałów i jeden taki produkt może służyć nawet do 15 lat – co jest zdecydowanie imponującym wynikiem.
Wystarczy przeliczyć, ile w tym czasie zużyłoby się jednorazowych podpasek czy tamponów, by zobaczyć, że zakup kubeczka jest zdecydowanie korzystniejszy dla środowiska. Dzięki niemu możemy zredukować ilość produkowanych śmieci w znaczący sposób, co powinno przekonywać osoby dokonujące świadomych, rozsądnych decyzji.
Jak kształtują się ceny?
Wiadome jest, iż mający służyć lata wielorazowy kubeczek menstruacyjny to koszt większy niż paczka jednorazowych podpasek. Ceny kubeczków wahają się: da się znaleźć nieprzekraczające 60 złotych (Yuuki Soft), większość natomiast jest dostępnych od 100 zł w górę (Lily Cup czy Lady Cup).
Cena nie powinna wydawać się szczególnie duża, patrząc na to, że po około roku całkowicie się zwróci, a o comiesięcznym kupowaniu opakowań tamponów i podpasek będzie można po prostu zapomnieć.
Czy na pewno będzie pasować? Czy noszenie będzie wygodne?
Przed zakupem kubeczka mogą pojawiać się pytania, czy będzie on wygodny i dopasowany. Nie trzeba się o to jednak martwić – kubeczki są wykorzystywane przez najróżniejsze kobiety i producenci postarali się, by odpowiadały im wszystkim. Kluczowym jest dobranie odpowiedniego rozmiaru kubeczka do siebie – te o większych rozmiarach przeznaczone są dla kobiet starszych oraz takich, które już rodziły, mniejsze natomiast są dla młodszych kobiet, które nie przechodziły porodu.
Kubeczki stworzono z miękkiego silikonu, dopasowują się do kształtu pochwy i nie przemieszczają się wewnątrz. Stąd ich użytkowanie nie przyniesie dyskomfortu. Co także istotne, kubeczek można mieć w sobie nawet do dwunastu godzin (w przypadku lżejszego krwawienia), a w tym czasie jak najbardziej da się iść na basen, plażę, ćwiczyć na siłowni, nie istnieją więc żadne ograniczenia. Z kubeczkiem można także spokojnie spać, jeśli jest dobrze dopasowany na pewno nie będzie wyczuwalny.
Jak wygląda aplikacja?
Zakładanie najlepiej kilka razy przećwiczyć. Zawsze za pierwszym razem jest najtrudniej i dopiero po kilku próbach dojdzie się do wprawy.
Przed użyciem należy kubeczek wyparzyć we wrzącej wodzie i dokładnie umyć ręce. By zaaplikować go wystarczy zająć wygodną pozycję, ścisnąć kubeczek tak, by się złożył i wsunąć do wnętrza pochwy – tam sam się rozłoży i dopasuje.
Przy wyjmowaniu nie należy ciągnąć za końcówkę kubeczka, a lekko ścisnąć jego dół i po chwili delikatnie zacząć wyjmowanie. Po wylaniu zebranej w nim krwi, najlepiej przepłukać go pod bieżącą wodą i można aplikować ponownie.
Po skończeniu się okresu ponownie wyparza się kubeczek i przechowuje go w bezpiecznym miejscu.
Ekologiczne, ekonomiczne i praktyczne
Kubeczki to alternatywa podpasek czy tamponów, która zdecydowanie zmniejsza ilość produkowanych odpadów, jest opłacalna i służy przez wiele lat. Może zatem warto wypróbować takie rozwiązanie, posiadające liczne zalety?