Istnieją różne pozycje wykorzystywane do karmienia dziecka piersią. Jedną z nich jest karmienie na leżąco – pozycja ta uznawana jest przez wiele matek za bardzo wygodną. Przydaje się szczególnie we wczesnym okresie życia dziecka, kiedy należy je karmić z dużą częstotliwością. Warto wziąć pod uwagę, że wybór tej pozycji pozwala zachować maksymalny komfort i przez matkę, i przez maluszka. Bardzo często polecają ją specjaliści – doradcy laktacyjni. Istnieją dwa warianty tej pozycji, czyli leżąca na boku i leżąca na plecach. W obu wykorzystuje się miękkie poduszki, dzięki którym jest jeszcze wygodniejsza. Poduszki można podłożyć pod plecy, kark i głowę. Niektórzy wspominają też o dodaniu jeszcze jednej poduszki, wsuwanej między jedną a drugą nogę – przy długotrwałym karmieniu pozwala uniknąć przykrego efektu ucisku kolana na kolano. Dziecko leży wygodnie dzięki umieszczeniu go w odpowiedni sposób – przytulone do matki, z główką opierającą się o jej przedramię, ale jeśli jest już większe i w takim ułożeniu sprawia problem, może leżeć po prostu obok. W tej pozycji ma bliski kontakt z matką, czuje ciepło i bezpieczeństwo. Według ekspertów, ta pozycja jest wręcz idealna tuż po porodzie. Praktycznie nie ma lepszej, bo wygoda karmienia jest tutaj naprawdę duża. Korzystają z niej chętnie kobiety po ciężkim porodzie, albo po cesarskim cięciu, kiedy bardzo istotny jest komfort. Można w ten sposób karmić o dowolnej porze doby, ale szczególnie sprawdza się nocą – można nawet zasnąć z dzieckiem nie budząc się później ze ścierpniętymi kończynami lub karkiem. Sprzyja wyciszeniu i zrelaksowaniu się.
Wariant drugi tej pozycji zakłada ułożenie się na plecach, ze zgiętymi w kolanach nogami. Pod plecy podkłada się kilka poduszek bądź jedną dużą, dzięki czemu pozycja wygląda prawie jak siedząca. Dziecko leży na brzuchu matki, można je do siebie przygarnąć, zapewniając w ten sposób poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Łatwo jest je podtrzymać i przytulić, jednocześnie odpoczywając. Pozycja nadaje się głównie na okres tuż po porodzie, kiedy trzeba często karmić, a maluszek jest jeszcze na tyle lekki, że można trzymać go w ten sposób nawet przez dłuższy czas. Karmienie w ten sposób może też poprawić jakość przyswajania przez dziecko pokarmu. Pokarm spływa dość wolno, przez co niemowlę ma czas go przyswoić, nie krztusi się i je spokojnie. Karmienie na leżąco w pozycji na plecach jest bardzo chwalone przez matki, które urodziły poprzez cesarskie cięcie, bo nie narażają się na dyskomfort w związku z wagą maleństwa i jego naciskiem na obszar rany.
Dzięki tego rodzaju pozycjom karmienie jest przyjemne i sprzyja nawiązywaniu bliskiego kontaktu z maluszkiem. Można wygodnie i często karmić, również w nocy, bez większych problemów dopasowując się do wyznaczonych pór karmienia. Dla najlepszych rezultatów dobrze jest wybierać taki wariant pozycji, który jest idealny do okoliczności, upodobań i szybkości przyswajania pokarmu przez niemowlę. Można też wypróbować inne pozycje, na przykład krzyżową.