Wesele na śląsku organizowane jest na wiele lokalnych i specyficznych sposobów. W każdej części regionu spotkamy się z zupełnie innymi zwyczajami, ale większość z nich jest podobna. Czy warto zorganizować śląskie wesele i jakie obrzędy należy wtedy kultywować?
Wesele po śląsku – czym jest kołocz?
Jeśli chcemy zorganizować wesele po śląsku, to powinniśmy wszystko zrobić tak jak się należy, od początku do końca. Weselne obrządki, które rozpoczynamy już tydzień przed ślubem to właśnie kołocz.
Polega to na tym, że para młoda już tydzień lub kilka dni przed ślubem rozdaje gościom, którzy nie mogą być obecni na weselu tradycyjne ciasta, takie jak makowiec, jabłecznik czy sernik. Jeśli nasi goście nie znają jeszcze tego obyczaju, z pewnością będą mile zaskoczeni.
Trzaskanie przed śląskim weselem
Kolejnym wydarzeniem, które musi się wydarzyć jest czas na czaskanie. Mowa tu przede wszystkim o rozbijaniu porcelany przed domem panny młodej. Czaskanie porcelany wykonują najbliżsi znajomi oraz kuzyni, którzy będą uczestniczyć na ślubie.
Młodzi natomiast mają posprzątać wszystkie potłuczone naczynia, a rodzice panny młodej częstują przybyłych gości śląskim kołoczem i weselną wódką.
Tak właśnie wygląda wesele na Śląsku i w zależności od regionu przybiera różne formy. W niektórych miejscowościach goście śpiewają, bawią się i tańczą nawet do późnych godzin nocnych wspólnie z parą młodą.
Wykupienie panny młodej na weselu na Śląsku
W dniu ślubu panna młoda musi zostać wykupiona przez pana młodego. Przyszły mąż musi zapłacić rodzicom za ich córkę, a negocjacje odbywają się ze świadkiem lub świadkową. Właśnie wtedy pan młody musi dokładnie określić, ile jest w stanie zainwestować za swoją przyszłą żonę. Kiedy skończą się negocjacje, będzie on mógł wręczyć bukiet swojej ukochanej, ponieważ dobił targu.
Szlogi, czyli bramy weselne na Śląsku
Każdy, kto decyduje się na wesele po śląsku, musi również przygotować się na tak zwane szlugi. Są to bramy weselne, które tworzone są przez sąsiadów albo znajomych pary młodej.
Osoby decydująca się na bramkę bardzo często przebierają się za różne postacie, żeby było śmiesznie i przede wszystkim, aby pozostała piękna pamiątka do końca życia dla nowożeńców. Starszy pana młodego powinien być na takie momenty przygotowanej i mieć w bagażniku odpowiedni poczęstunek. Niektórzy dają symboliczną butelkę wódki, a niektórzy wódkę z zagryzką i ciastem.
Śląska kuchnia na śląskim weselu
Oczywiście śląskie wesele nie może odbyć się bez regionalnej kuchni. Już podczas przygotowań można będzie się spotkać z rosołem oraz drugim daniem w postaci rolady śląskiej z kluskami plus modro kapusta.