pellet

Pellet to jedno z paliw opałowych zyskujących na popularności zarówno w naszym kraju, jak i w innych państwach Unii Europejskiej. Wynika to z różnych faktów. Przede wszystkim – pellet jest zarazem: skuteczny w wytwarzaniu energii cieplnej, jak i ekologiczny dla środowiska. W czasie jego spalania nie powstają szkodliwe substancje, typowe dla paliw produkowanych na bazie węgla. Zapraszamy do lektury, w której zaprezentujemy najważniejsze informacje na temat pelletu oraz przedstawimy – dlaczego warto z niego korzystać.

Dobry pellet – czyli jaki? o tym jak wybrać pellet wysokiej jakości

Z pelletu korzystamy zarówno w ogrzewaniu pomieszczeń mieszkalnych, jak i budynków pracowniczych, a także – dużych budowli użyteczności publicznej. Do tej ostatniej kategorii zaliczyć możemy szpitale, szkoły, budynki administracji publicznej. W każdym z nich pellet może okazać się właściwym wyborem i skutecznym w produkcji wymaganej ilości energii cieplnej paliwem.

Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę jak odróżnić pellet dobrej jakości, od jego słabych odmian. Szczególnie że na rynku paliw opałowych możemy natknąć się na niezbyt uczciwych dostawców, sprzedających pod szyldem pelletu inne, nie-ekologiczne rodzaje paliw. Dotyczy to przede wszystkim pelletu kupowanego „luzem”, który – w przeciwieństwie do pelletu workowanego – może zostać wymieszany z innymi paliwami.

Pellet wysokiej jakości rozpoznać możemy, przyglądając się jego podstawowym właściwościom fizycznym. Warto więc zwrócić uwagę na kształt, rozmiar i powierzchnię granulatu. Powinien on być gładki, o jednorodnym kolorze i stosunkowo zbliżonym kształcie. Barwa pelletu może się różnić – znajdziemy zarówno pellet słomkowy, jak i ciemniejszy, brązowy. Wynikać to może z bazy materiałowej, z której pellet został wyprodukowany. Ważne jednak, by kupowany pellet – niezależnie od swojego odcienia – był kolorystycznie jednorodny.

Zapach pelletu – prosty sposób, by przetestować jego jakość

Granulat pelletu powinien wydzielać delikatny i naturalny aromat. Pellet wysokiej jakości pachnie zazwyczaj tak samo, jak składniki użyte do jego produkcji. Będą to więc przede wszystkim zapachy drewna, trawy lub słomy. Zapach ten powinien się uwalniać szczególnie intensywnie podczas rozdrabniania granulatu w palcach.

Jeśli w zapachu rozpoznajemy obecność chemikaliów – możemy podejrzewać, że mamy do czynienia z podrabianym pelletem, w którego produkcji użyto sztucznych dodatków – takich jak kleje lub lepiszcza. Ponadto, pelletu pachnący nienaturalnie mógł zostać wyprodukowany z takich składników jak stare meble lub fragmenty drewna pokryte farbami. W takim wypadku warto zrezygnować z zakupu, ponieważ mamy do czynienia z paliwem jedynie udającym pellet.

Cena hurtowa pelletu jest stosunkowo niska w porównaniu do innych rodzajów paliwa – na przykład ekogroszku. Zalecamy więc przede wszystkim kupowanie pelletu workowanego, który – jak wspominaliśmy – jest o wiele trudniejszy w „podrobieniu” niż pellet kupowany luzem. Pellet workowany jest o wiele łatwiejszy w składowaniu, jak i transporcie, a także w obsłudze podczas załadunku w piecach z podajnikiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here