W ostatnich latach bostonka, czyli choroba bostońska jest coraz częściej diagnozowana u małych pacjentów. Masowo zapadają oni na tę chorobę zakaźną zwłaszcza wiosną i jesienią. Warto więc dowiedzieć się, jakie są objawy bostonki u dzieci, jak leczyć tę chorobę i jak się przed nią ustrzec.
Wirusy wywołujące bostonkę najczęściej atakują dzieci, które nie ukończyły jeszcze dziesiątego roku życia. Starsze dzieci chorują zdecydowanie rzadziej, natomiast wśród dorosłych zdarzają się jedynie sporadyczne przypadki. Wywołujące tę chorobę enterowirusy niezwykle łatwo się przenoszą z jednego dziecka na drugie. Dzieje się to za pośrednictwem śliny i dotyku. Zakażenie może również nastąpić drogą kropelkową. Ta właściwość enterowirusów sprawia, że choroba bostońska bardzo łatwo rozprzestrzenia się w żłobkach i przedszkolach.
Objawy choroby bostońskiej są bardzo charakterystyczne, a przy tym dość nieprzyjemne dla chorującego na nią pacjenta. Chodzi tu przede wszystkim o pęcherze. Bardzo szybko wypełniają się one płynem surowiczym. Najczęściej pojawiają się one na dłoniach i stopach, ale także w jamie ustnej, a nawet w gardle dziecka. Często obserwowane są one również na pośladkach i genitaliach małych pacjentów. Wysypce towarzyszy zwykle wysoka gorączka. Nie trwa ona jednak zbyt długo i zwykle bardzo łatwo udaje się ją zbić. Z wysypką zlokalizowaną w jamie ustnej związany jest też ból gardła i trudności z przełykaniem, objawiające się niechęcią do jedzenia. Rozwojowi bostonki towarzyszy również złe samopoczucie ogólne.
Bardzo często rodzice mylą chorobę bostońską z ospą wietrzną. Te zakaźne choroby z łatwością odróżni jednak każdy pediatra. Diagnozę stawia się zwykle na podstawie wyglądu zmian naskórnych. Z reguły lekarz nie zaleca wówczas żadnych dodatkowych badań.
Jak już wspomniano, bostonka jest wynikiem infekcji wirusowej. Nie ma więc potrzeby stosowania w jej przebiegu antybiotykoterapii. Nie należy więc podejmować leczenia tego typu lekami, aby dodatkowo nie osłabić organizmu, niszcząc jego florę bakteryjną. Podaje się natomiast pacjentowi leki przeciwwirusowe oraz środki mające na celu złagodzenie wszystkich nieprzyjemnych objawów infekcji.
Należy więc przede wszystkim zadbać o zbicie zbyt wysokiej temperatury organizmu. W tym celu należy zastosować środki zawierające w swoim składzie paracetamol. Dopiero po konsultacji z pediatrą, który potwierdzi bostonkę, można podać dziecku ibuprofen, który mógłby wywołać groźne powikłania, gdyby okazało się, że pacjent cierpi na ospę wietrzną.
Bardzo nieprzyjemna jest również wysypka w jamie ustnej i w gardle. Tworzą się tam bowiem wyjątkowo bolesne nadżerki. Najprostszym sposobem na złagodzenie tego bólu jest picie zimnej wody i jedzenie schłodzonego jogurtu naturalnego.
Zdarza się, że zmiany skórne powodują duży dyskomfort i silne swędzenie. Pediatra może wówczas wypisać receptę na środki antyhistaminowe, które skutecznie łagodzą te dolegliwości. Jest to ważne, gdyż w przypadku rozdrapywania pęcherzy zachodzi ryzyko wtórnego zakażenia bakteryjnego.