Alkomaty a przepisy w Polsce - czym jest stan po spożyciu i stan nietrzeźwości

Czy po spożyciu alkoholu można kierować samochodem lub iść do pracy? To zależy od ilości wypitego alkoholu, czasu, jaki minął od tego momentu, a nawet organizmu. Przepisy definiują takie pojęcia jak stan nietrzeźwości czy stan po spożyciu. Co one oznaczają i kiedy lepiej zostać w domu? Sprawdź poniżej!

Stan nietrzeźwości czy stan po spożyciu?

Wypity alkohol trafia do krwioobiegu, a za jego pośrednictwem do komórek w ciele, upośledzając działanie błędnika czy zmniejszając czas reakcji. Jednak siła oddziaływania alkoholu będzie zależna od wielu czynników. Między innymi od organizmu danego człowieka. Jedni o wiele lepiej radzą sobie ze stanem po alkoholu, inni szybko tracą poczucie równowagi. Aby możliwe było egzekwowanie prawa, konieczne było ustalenie pewnych granic. Polskie prawo definiuje trzy pojęcia:

  • Osoba trzeźwa. Powszechnie termin ten rozumie się, jako osobę, która w ostatnim czasie w ogóle nie piła alkoholu. Jednak, po spożyciu niewielkiej ilości procentowego trunku, we krwi znajdzie się nie więcej niż 0,2 promila (0,1 mg w 1 dm wydychanego powietrza). Zgodnie z przepisami przy takim wyniku nadal mówimy o osobie trzeźwej.
  • Stan po spożyciu. Przy większej ilości trunków alkomaty mogą wskazać od 0,2 do 0,5 promila. Jest to stan pośredni. Jeśli osoba z taką ilością alkoholu we krwi zostanie zatrzymana w czasie kierowania pojazdem, grozi jej mandat karny w wysokości do 5 000 zł. Grozi też czasowe zatrzymanie prawa jazdy.
  • Stan nietrzeźwości. Posiadanie we krwi powyżej 0,5 promila alkoholu (lub 0,25 mg w 1 dm wydychanego powietrza) jest już przestępstwem, za które można nawet trafić do więzienia. Kary w takim przypadku mogą sięgać nawet 60 tysięcy złotych.

Osoby idące do pracy muszą być w pełni trzeźwe. Zatem badanie alkomatem w ich przypadku musi wskazywać poniżej 0,2 promila.

Jak ustrzec się przed konsekwencjami picia alkoholu?

Nie można jednoznacznie powiedzieć, kiedy alkohol rozłoży się w pełni w organizmie. Oprócz takich parametrów jak czas czy ilość wypitego trunku, konieczne jest także określenie, jak szybko z alkoholem radzi sobie dany organizm. Osoby, które chcą być pewne, że są trzeźwe, muszą dokonać pomiaru odpowiednim urządzeniem. Nie wszystkie alkomaty są równie skuteczne. Warto korzystać z modeli elektrochemicznych, które wykorzystuje też policja. Dzięki temu wynik będzie najbardziej wiarygodny.

A co w przypadku, gdy urządzenie wykaże zbyt dużo promili? Lepiej zadzwonić do swojego szefa i wziąć wolne na żądanie. Ewentualne konsekwencje za jazdę lub pracę pod wpływem są bardzo wysokie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here